Jak dbać o kurtkę skórzaną zimą?

kurtka zimą

Naturalna skóra to materiał, który wyróżnia się wytrzymałością i zachowuje swój piękny wygląd na długie lata. Oczywiście, aby móc jak najdłużej cieszyć się tymi właściwościami, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Kurtka skórzana to zazwyczaj spory wydatek, dlatego też należy poświęcić szczególną uwagę jej konserwacji. W sezonie zimowym tego typu elementy garderoby raczej wędrują do szafy i czekają w środku na cieplejsze dni. Niestety, wiele osób popełnia sporo błędów na tym etapie, przez co wraz z nadejściem wiosny, gdy chcemy założyć ulubioną ramoneskę, okazuje się, że nie jest ona w tak dobrym stanie jak oczekiwaliśmy. W jaki sposób należy zatem dbać o materiał?

Najważniejsze informacje na temat czyszczenia skóry

Zanim kurtka wyląduje w szafie na kilka zimowych miesięcy, trzeba koniecznie sprawdzić w jakim jest stanie, zwracając szczególną uwagę na ewentualne zabrudzenia i plamy. Należy oczywiście zacząć od ich usunięcia. Jeśli nie wiemy w jaki sposób się do tego zabrać lub obawiamy się samodzielnego czyszczenia, najlepszym rozwiązaniem jest renowacja skóry w profesjonalnym zakładzie świadczącym tego typu usługi. Specjaliści nie tylko zajmą się likwidacją plam, wykorzystując skuteczne, a jednocześnie w pełni bezpieczne preparaty, dopasowane do rodzaju skóry, ale również mogą zaproponować jej farbowanie, np. jeśli okaże się, że kolor jest mocno wyblaknięty. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy mogli cieszyć się praktycznie nowym okryciem, które odzyska swój dawny blask.

Jeśli kurtka nie ma żadnych widocznych plam, a jedynie chcemy pozbyć się kurzu czy lekkich zabrudzeń, w tym celu wystarczy użyć delikatnej, lekko wilgotnej szmatki. Musi ona zostać dokładnie wyciśnięta. Nie ma również potrzeby dodawania do wody dodatkowych detergentów. Następnie zostawiamy kurtkę do przeschnięcia, jednak z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer.

Jak przygotować kurtkę na sezon zimowy?

Gdy już pozbędziemy się ewentualnych śladów użytkowania, kolejnym krokiem jest konserwacja. Jeśli renowacja skóry została przeprowadzona w profesjonalnym zakładzie, możemy liczyć na to, że zostanie ona odżywiona, za pomocą odpowiednich środków. Możemy też sami poprosić o wykonanie takiej usługi. Osoby, które działają na własną rękę powinny z kolei zaopatrzyć się w preparaty natłuszczające, dedykowane konkretnemu rodzajowi skóry. Zwykle zawierają one wysokiej jakości oleje lub wosk pszczeli. Na rynku dostępne są zarówno aerozole, mleczka, balsamy oraz różne pasty i kremy.

  • Dlaczego warto je stosować? Ich zadaniem jest przede wszystkim odżywienie skóry, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka wszelkiego typu pęknięć związanych z przesuszeniem. Oprócz tego, można liczyć na utrwalenie koloru kurtki oraz jej nabłyszczenie. Materiał będzie też bardziej odporny na późniejsze zabrudzenia. Preparaty można nakładać za pomocą gąbki lub czystej i suchej ścierki. Wystarczy niewielka ilość, którą staramy się rozprowadzić równomiernie.

Ostatnią czynnością jaką powinniśmy wykonać z kurtką skórzaną w okresie zimowym jest jej odpowiednie ułożenie w szafie. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż najgorszym rozwiązaniem jest zwinięcie okrycia w kłębek i wciśnięcie w głąb półki. Po kilku miesiącach leżakowania otrzymamy wygnieciony materiał, który będzie bardzo trudno wyprostować. Kurtka musi wisieć na wieszaku, najlepiej samodzielnie. Unikamy także jej nadmiernego ściśnięcia innymi elementami garderoby. Stosując się do powyższych zasad będziemy mieć pewność, że gdy wiosną założymy ulubioną ramoneskę, zachwyci nas swoim wyglądem.