Farbowanie skór – czy da się to robić samemu?

skórzane kurtki

Niewłaściwie pielęgnowana skóra naturalna z upływem czasu traci swój pierwotny atrakcyjny wygląd. Sporym problemem mogą też być różnego rodzaju zabrudzenia oraz plamy, które nie zostały usunięte od razu. W takim przypadku, jedynym sposobem na uratowanie ulubionego przedmiotu jest farbowanie skór. Jest to skuteczna, a jednocześnie bardzo efektowna metoda, dzięki której możemy cieszyć się odnowioną torebką, kurtką lub innym elementem. Co więcej, nowy kolor bardzo często wygląda lepiej niż pierwotny odcień. Czy proces farbowania można i warto przeprowadzić samodzielnie?

Najważniejsze informacje na temat farbowania skór

Tego typu zabiegi wykonuje się najczęściej na galanterii skórzanej, czyli różnego rodzaju torebkach, paskach i rękawiczkach, kurtkach oraz innych rodzajach odzieży, a także zamszowych kożuchach. Jest to znakomita opcja odświeżenia wymienionych elementów, zwłaszcza jeśli nie używaliśmy ich od dłuższego czasu i mieliśmy w planach wyrzucenie. Decydując się na farbowanie skór można zatem cieszyć się praktycznie nowym przedmiotem, nie inwestując dużych środków finansowych. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędzaniu, a jednocześnie chcemy ograniczyć liczbę posiadanych rzeczy i kolejne zakupy. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujący efekt, kluczowe jest wykorzystanie wysokiej jakości farb i umiejętne przeprowadzenie zabiegu.

Czy można farbować skórę samodzielnie?

Osoby, którym zależy na renowacji ulubionej torebki lub rękawiczek mogą chcieć wykonać farbowanie na własną rękę. Należy więc zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że na rynku można znaleźć farby na bazie wody oraz wersje na bazie alkoholu. Wybór konkretnego produktu nie może być przypadkowy, bowiem oba z nich są przeznaczone wyłącznie do wskazanych na opakowaniu rodzajów skór. Środki na bazie wody mogą być używane tylko do skór licowych gładkich. Tym co je wyróżnia jest raczej powierzchniowe działanie, gdyż nie wnikają głęboko w strukturę. Są też stosunkowo łatwe w użyciu, więc nie powinny stanowić szczególnego wyzwania, nawet dla osób początkujących.

Druga opcja, czyli farby na bazie alkoholu są przeznaczone do zamszu i nubuku, jednak w niektórych przypadkach wykorzystuje się je także do skór licowych. Farbowanie skór tego typu jest niestety znacznie trudniejsze i wymaga wcześniejszego przygotowania elementów, które chcemy poddać renowacji. Co więcej, opisywane preparaty wnikają naprawdę głęboko, dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym na każdym etapie.

Czy renowację warto powierzyć specjalistom?

Zastanawiając się nad pytaniem zadanym w tytule – czy farbowanie skór da się przeprowadzić samodzielnie, odpowiedź jest prosta – da się. Farby są łatwo dostępne i w zasadzie każda osoba może zaopatrzyć się w produkt, który odpowiada jej kolorystycznie. Niestety, pozostaje pytanie jaki będzie skutek samodzielnych zabiegów. Jest on bowiem zależny od umiejętności osoby, która je wykonuje oraz jakości używanych preparatów. Jeśli zdecydujemy się powierzyć nasze rzeczy specjalistom zajmującym się renowacją, nie musimy martwić się o efekt. Doświadczone osoby są w stanie przede wszystkim pomóc nam w doborze koloru. Może się bowiem okazać, że ze względu na rodzaj skóry, nie da się uzyskać określonego odcienia, ale za to inny będzie prezentować się naprawdę dobrze. Co więcej, mamy również pewność, że farbowany element zostanie pokryty preparatem w sposób równomierny, bez nieestetycznych przebarwień.