Czy skórzane buty mogą przemakać?

buty w kałuży

Naturalna skóra to materiał niezwykle ceniony i słynący ze swojej wytrzymałości oraz atrakcyjnego wyglądu. Sporo osób zapomina jednak o tym, że aby móc cieszyć się jego właściwościami przez długi czas, konieczna jest właściwa konserwacja oraz pielęgnacja. Jest to szczególnie istotne przed nadejściem sezonu jesienno-zimowego, ale również w okresie wiosennym, gdy ilość opadów jest spora. Jeśli nie zadbamy o naszą ulubioną parę w należyty sposób, konieczna może być renowacja butów. Jak uchronić obuwie przed przemoknięciem i zabezpieczyć naturalną skórę?

Przemakanie skórzanych butów – co to oznacza?

Spora grupa osób, która zainwestowała w skórzane modele jest przekonana o tym, iż same w sobie stanowią one najlepszą ochronę przed wilgocią i są odporne na przemoknięcie. Jeśli poruszamy się po mokrym chodniku lub trawie, faktycznie nie powinniśmy w żaden sposób odczuć, że mamy kontakt z wodą. Niestety, jeśli przez przypadek wejdziemy do dość głębokiej kałuży lub innego miejsca gdzie zgromadziła się spora ilość deszczu, nawet najlepsza skóra nie uchroni nas przed przemoknięciem.

Najprościej rzecz ujmując, jeśli obuwie jest użytkowane w sposób normalny, rozumiany jako poruszanie się po mokrej nawierzchni, nie powinniśmy obawiać się wilgoci. Gdy jednak przebywamy na zewnątrz podczas prawdziwej ulewy lub zaliczamy każdą kałużę, trzeba przygotować się na przemoknięcie stóp. Jest to całkowicie normalne zjawisko, związane z obecnością mikroporów w strukturze obuwia. To właśnie dzięki nim, skórzane modele zapewniają nam tak dobrą cyrkulację powietrza i chronią przed przegrzaniem. Z drugiej strony, w niektórych sytuacjach, oprócz przepuszczania powietrza, będą one również przepuszczać wodę.

Jak ograniczyć przemakanie?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór innej pary podczas szczególnie deszczowych dni. W takim przypadku doskonale sprawdzą się kalosze. Warto jednak przygotować się na sytuację, gdy deszcz złapie nas znienacka. Na szczęście, każdy użytkownik skórzanych butów ma możliwość zwiększenia ich odporności. W jaki sposób można to zrobić?

  • Jedną z najlepszych opcji jest impregnacja obuwia od razu po jego zakupie, a jeszcze przed założeniem. Jeśli nie posiadamy tego typu preparatów, warto zainwestować w nie od razu w momencie kupowania nowej pary butów. Kluczowe jest dopasowanie konkretnego środka do rodzaju skóry. W odpowiednim doborze jest w stanie pomóc nam sprzedawca.
  • Impregnat nakłada się na całą powierzchnię i czeka na jego wyschnięcie. W zależności od konkretnego preparatu, konieczna można być powtórna aplikacja. Produkty tego typu skutecznie chronią przed przemakaniem, tworząc niewidoczną powłokę. Aby jednak uzyskać najlepsze efekty, niezbędne jest regularne powtarzanie czynności, zwłaszcza w okresie deszczowym.
  • Bardzo ważne jest też systematyczne czyszczenie, dzięki któremu renowacja butów być może nigdy nie będzie konieczna. Dzięki temu, będziemy w stanie pozbyć się brudu i kurzu, a jednocześnie lepiej zabezpieczyć powierzchnię. Co istotne, czyszczenie powinno odbywać się od razu po powrocie do domu. Jeśli buty są wilgotne, trzeba pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła. Po osuszeniu, należy ponownie zaimpregnować całość.

Warto pamiętać także o tym, że w sezonie deszczowym najlepiej sprawdzą się modele wykonane ze skóry licowej. Zamsz i nubuk są bardziej podatne na przemakanie. Co więcej, sama pielęgnacja jest trudniejsza. Z tego względu, lepiej zrezygnować z ich zakładania podczas niesprzyjającej pogody.