Skąd miłość motocyklistów do skóry?

Ubrania, które noszą motocykliści mają do spełnienia różne funkcje. Jedna z nich jest związana z utrzymywaniem stałej temperatury ciała, co pozwala czerpać pełną przyjemność z jazdy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Kolejna wiąże się z ochroną kluczowych miejsc na ciele, tych które są najbardziej narażone na uszkodzenia gdyby doszło do wypadku. Jednym z materiałów, który cieszy się szczególną sympatią motocyklistów jest naturalna skóra. Wykonane z niej ubrania stały się już prawdziwym symbolem wśród miłośników jednośladów. Z czego wynika ich popularność i w jakich sytuacjach potrzebna jest renowacja skóry?

Skórzane ubrania na motocykl – dlaczego są tak popularne?

Odzież wybierana przez motocyklistów musi być odporna na przecieranie, trwała i wyjątkowo wytrzymała. Bardzo ważna jest też dobra cyrkulacja powietrza, dzięki której nie trzeba martwić się o nadmierne pocenie. Naturalna skóra stanowi zatem znakomity wybór. W sklepach oferujących ubrania na motor można znaleźć zarówno skórzane kurtki, spodnie, buty, rękawice oraz jedno lub dwuczęściowe kombinezony.

Kolejną zaletą opisywanego materiału jest skuteczna ochrona przed zimnem i wiatrem. Dzięki odpowiednio umieszczonym zabezpieczeniom, ewentualne urazy zostaną znacznie zmniejszone, gdyby doszło do upadku z pojazdu. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż skórzane ubrania znakomicie podkreślają sylwetkę, zarówno damską, jak i męską. Stały się obowiązkowym elementem wyposażenia, na stałe wpisując w świat motocykli. Tego typu rzeczy nie wychodzą z mody, a dzięki solidnemu wykonaniu, służą przez długie lata. Niemniej jednak, w związku z intensywną eksploatacją i wystawieniem na niejednokrotnie trudne warunki pogodowe, z czasem konieczna może być renowacja skóry.

W jaki sposób przywrócić skórzanym ubraniom dawny blask?

Gdy skórzana kurtka lub spodnie nie prezentują się już tak atrakcyjnie jak kiedyś, wcale nie oznacza to, iż nie można nic zrobić z ich wyglądem. Nie jesteśmy też skazani na zakup nowych egzemplarzy. Skórzana odzież nie należy do najtańszych, a jeśli na dodatek zdecydowaliśmy się na ubrania znanych producentów, musiałby czekać nas kilkutysięczny wydatek. Znacznie lepszą opcją jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się renowacją ubrań tego typu. Jakie czynności może ona wykonać, aby przywrócić rzeczom dawny blask?

  • Renowacja może wiązać się zarówno z korektą koloru, jak i nabłyszczeniem powierzchni kurtki lub spodni. Oprócz tego, możliwe jest dodatkowe napigmentowanie, dzięki czemu ubrania będą wyróżniać się atrakcyjniejszym odcieniem.
  • Bardzo ważnym etapem jest impregnacja, dzięki której skórzane ubrania na motocykl będą znacznie lepiej chronione przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Zwiększenie odporności na wilgoć i deszcz wpłynie ponadto na komfort motocyklisty.

Profesjonalne firmy bardzo starannie dobierają metody czyszczenia ubrań wykonanych z takiego materiału. Po zakończeniu tego etapu okazuje się w jakim stanie faktycznie znajduje się kurtka lub spodnie. Uwidaczniają się bowiem wszelkie ubytki koloru oraz różnice pomiędzy poszczególnymi partiami odzieży. Istotne znaczenie ma dopasowanie odpowiednich preparatów, pozwalających na przeprowadzenie renowacji. Zazwyczaj nakłada się produkt bazowy, następnie farbę i warstwę wykończeniową. Ostatnim etapem jest nabłyszczanie oraz impregnacja. Odzież motocyklowa posiada zwykle różnego rodzaju elementy usztywniające, których renowacja może stanowić większe wyzwanie. Z tego względu, tego typu rzeczy warto powierzyć firmie z dobrą renomą.