Intensywne użytkowanie ulubionej pary obuwia może w krótkim czasie doprowadzić do jego silnego zabrudzenia, zwłaszcza jeśli zdarzyło się nam spacerować po leśnych ścieżkach lub piasku. Choć część brudu można usunąć np. za pomocą specjalnych preparatów lub szczotki, gdy brud wniknął głęboko w materiał, z pewnością będziemy rozważać wypranie w pralce. W takiej sytuacji jednocześnie pojawiają się wątpliwości czy przez przypadek nie uszkodzimy obuwia. Niestety w wielu przypadkach tego typu obawy są jak najbardziej słuszne. Jeśli wypierzemy niektóre materiały może się okazać, że jedynym ratunkiem dla ulubionej pary będzie renowacja butów. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?
Kiedy można zdecydować się na pranie butów?
Na początek warto zaznaczyć, że pranie w pralce powinno być absolutną ostatecznością, na którą decydujemy się dopiero wtedy, gdy żadne inne metody czyszczenia nie odniosły sukcesu. Jakie buty można potraktować w ten sposób? Przede wszystkim wykonane z materiału lub tekstyliów. Najczęściej pierzemy tenisówki lub adidasy. Należy jednak pamiętać, że najtańsze modele mogą nie przeżyć pobytu w pralce, co wynika z ich niskiej jakości wykonania. Ostatecznie na to w jakim stanie będzie obuwie po wyciągnięciu z bębna wpływa jakość kleju, usztywnienia oraz elementów konstrukcyjnych. Jeśli pomyliliśmy się co do naszych oczekiwań, pozostaje wyłącznie renowacja butów. W jaki sposób przygotować obuwie do prania w pralce?
- Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie powierzchni, na tyle, na ile to możliwe. Bardzo ważne jest usunięcie drobnych kamieni oraz piasku, gdyż te mogłyby uszkodzić materiał w trakcie prania.
- Sprawdźmy jakie informacje zawarł producent na metce. Być może dopuszcza on możliwość czyszczenia w taki sposób, umieszczając dane na temat maksymalnej temperatury.
- Przed włożeniem obuwia do pralki należy usunąć sznurówki, wkładki oraz inne ruchome elementy.
- Chcąc zabezpieczyć buty przed negatywnymi skutkami wirowania, warto owinąć je w ręcznik, a najlepiej umieścić kilka z nich w bębnie. Ich obecność pozwoli zamortyzować uderzenia w bębnie.
- Maksymalna temperatura prania to 40 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o częstotliwość obrotów, warto ustawić najniższą możliwą opcję, nie większą jednak niż 500 obrotów na minutę. Jednocześnie pamiętajmy o tym, aby nie włączać wirowania. Do prania używamy wyłącznie delikatnych detergentów, pomijając dodatek płynu do płukania.
Po wyjęciu z pralki, pozostawiamy buty do samodzielnego wyschnięcia.
Jakich modeli nie należy prać w pralce?
O ile w przypadku egzemplarzy wykonanych z tkaniny jest spora szansa, iż czyszczenie w pralce specjalnie im nie zaszkodzi, o tyle wersje skórzane pod żadnym pozorem nie powinny być myte w ten sposób. Naturalna skóra źle znosi nadmierną wilgotność, a po wyjęciu z bębna będzie sztywna i praktycznie nie do użycia. Dotyczy to zarówno skóry licowej, lakierowanej, zamszu oraz nubuku. Skutkiem wyprania w pralce będzie także pomarszczenie powierzchni, utrata koloru oraz odbarwienia. Do bębna pod żadnym pozorem nie wolno wkładać szpilek oraz modeli z ozdobami w postaci ćwieków, koralików i innych drobnych elementów. W tym przypadku jest bowiem duże ryzyko nie tylko uszkodzenia obuwia, ale również samej pralki. Co w takim razie możemy zrobić z zabrudzoną parą? Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem, jedynym rozwiązaniem będzie renowacja butów, zlecona profesjonalnej firmie.