Metody renowacji butów skórzanych

Posiadanie skórzanych butów wiąże się nie tylko z ogromną przyjemnością użytkowania, ale również koniecznością odpowiedniej pielęgnacji obuwia. Niestety w wielu przypadkach na to drugie zadanie nie zawsze mamy czas i chęci. Częste noszenie, trudne warunki atmosferyczne oraz brak regularnej konserwacji sprawiają, że ulubiona para szybko traci swój atrakcyjny wygląd. Nie oznacza to jednak, że musimy się jej pozbyć i zainwestować w nową. Renowacja butów to świetny sposób na przywrócenie obuwiu dawnej świetności. Z jakich metod korzystają profesjonalne firmy?

Co warto wiedzieć przed renowacją butów?

Naturalna skóra jest materiałem, który ulega starzeniu, jednak przy wykorzystaniu odpowiednich technik, można w wielu przypadkach przywrócić go do pierwotnego stanu. Na ostateczne efekty wpływa nie tylko stopień zużycia, ale również rodzaj skóry oraz jej typ (otwarty lub zamknięty). Co ciekawe, renowacja niejednokrotnie sprawia, że obuwie prezentuje się znacznie lepiej niż na samym początku jego użytkowania. Decydując się na taką usługę mamy pewność, że udało się nam zaoszczędzić na zakupie kolejnej pary, a jednocześnie możemy cieszyć praktycznie nowymi butami.

Metody renowacji

Cały proces odnawiania można podzielić na kilka etapów. Ich ostateczny przebieg zależy oczywiście od tego z jaką skórą mamy do czynienia.

  • Pierwszym i najważniejszym krokiem, który wpływa na wszystkie kolejne jest czyszczenie. Renowacja butów jest poprzedzona dokładnym przygotowaniem obuwia. Na początku wyjmuje się sznurówki oraz maksymalnie prostuje powierzchnię, poprzez włożenie do środka prawideł. Następnie, za pomocą odpowiednich narzędzi i produktów dobranych do rodzaju skóry, usuwa się wszelkie zabrudzenia. Buty są pozostawiane do wyschnięcia. W przypadku zamszu konieczne będzie użycie specjalnej szczotki, oczywiście wtedy, gdy obuwie jest już zupełnie suche. Dzięki niej, uda się rozdzielić pojedyncze włoski.
  • Jeśli renowacja butów dotyczy skór licowych, konieczne jest ich odtłuszczenie, polegające na pokryciu cholewki specjalną pastą matującą. Gdy na powierzchni widoczne są rysy i inne uszkodzenia mechaniczne, używa się z kolei pasty odbudowującej. Po ich zaaplikowaniu znowu czekamy na wyschnięcie.
  • Kolejnym krokiem jest farbowanie. Jeśli wyżej opisane czynności zostały wykonane prawidłowo i starannie, pigment powinien głęboko wniknąć w strukturę, co gwarantuje jego trwałość i intensywność. Co więcej, nie trzeba będzie martwić się o jego wykruszanie na załamaniach. Farba jest aplikowana za pomocą specjalnych pędzelków lub gąbek. Dzięki temu, całość może zostać dokładnie rozprowadzona po całej powierzchni. W zależności od efektu kolorystycznego jaki ma zostać osiągnięty, czynność powtarza się dwa lub trzy razy. Jeśli mamy do czynienia z butami zamszowymi, po wyschnięciu barwnika należy wyszczotkować cholewkę. Dzięki temu, skóra będzie prezentować się naturalnie, bez jakichkolwiek przebarwień.

Farby używane do malowania bazują na wodzie lub alkoholu. Pierwsze z nich wykorzystuje się w przypadku skór gładkich. Jeśli renowacja butów ma być przeprowadzona na obuwiu zamszowym lub nubuku, potrzebne będą preparaty na bazie alkoholu, gdyż te są w stanie wniknąć głębiej w strukturę. W wyniku zabiegu odnawiania, jeśli taka jest nasza wola, możemy zupełnie zmienić kolor obuwia. To świetna opcja gdy chcemy np. wykorzystać buty ślubne lub gdy znudził się nam dotychczasowy odcień.