Jak odświeżyć kolor skórzanej kurtki?

Solidna kurtka skórzana, wykonana z wysokiej jakości wytrzymałego materiału to spory wydatek. Tego typu elementy garderoby zwykle służą nam przez długie lata. Niestety jeśli zaniedbamy kwestie konserwacji, może się okazać, że w związku z dość intensywną eksploatacją, okrycie straciło swój atrakcyjny wygląd i nie mamy już ochoty go nosić. Takie podejście jest oczywiście błędem. Renowacja kurtek skórzanych nie jest aż tak dużym wydatkiem, aby zrezygnować z jej wykonania. Decydując się na odświeżenie koloru może się okazać, że ubranie posłuży nam przez kolejne lata i nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z zakupem nowego. Jak dokładnie przebiega cały proces?

Renowacja kurtek skórzanych – w domu czy w zakładzie?

Jak to zwykle bywa, całość można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z domowych sposobów lub zlecić firmie zajmującej się profesjonalną renowacją. Pierwsze rozwiązanie może sprawdzić się w sytuacji gdy kurtka nie jest w bardzo złym stanie i potrzebuje tylko delikatnego odświeżenia. Jak w tym przypadku zabrać się do pracy?

  • Na początek trzeba się upewnić co do rodzaju skóry, co nie powinno być specjalnym wyzwaniem. Inaczej obchodzimy się bowiem z zamszem, a inaczej ze skórą licową. Przekonajmy również czy na metce znajdują się informacje związane z czyszczeniem.
  • Zanim przystąpimy do odświeżania koloru, warto sprawdzić czy na powierzchni widnieją jakiekolwiek zabrudzenia. Jeśli tak, trzeba zacząć od ich pozbycia się. W tym celu korzystamy z wilgotnej i miękkiej szmatki. Nie stosujmy żadnych silnych detergentów ani nie pocierajmy skóry zbyt mocno, gdyż może się okazać, że tylko pogorszymy sytuację i doprowadzimy do pojawienia się przebarwień. Gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z brudem, najlepiej oddać kurtkę do specjalisty.
  • Renowacja kurtek skórzanych rozumiana jako odświeżenie koloru polega na wykorzystaniu balsamu koloryzującego, dopasowanego odcieniem do ubrania. Tego typu produkty można bez problemu zamówić w internecie lub poszukać w sklepach stacjonarnych. Pozwalają one nie tylko przywrócić pierwotną barwę, ale również zamaskować ewentualne przetarcia. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że takie preparaty radzą sobie raczej z delikatnym wyblaknięciem, a ich trwałość jest różna.

Profesjonalna renowacja – kiedy warto się na nią zdecydować?

Domowe próby odświeżenia koloru wymagają poświęcenia sporej ilości czasu oraz dokładności. Co więcej, w zagłębieniach, szczególnie w takich miejscach jak okolice łokcia, może się okazać, że nie do końca udało się nam uzyskać pożądany efekt. Znacznie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na faktycznej poprawie wyglądu kurtki, jest oddanie jej w ręce specjalistów od renowacji. Wykorzystują oni profesjonalne środki o zwiększonej trwałości, a całość odbywa się przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi.

Co więcej, jeśli na ubraniu znajdują się mocne zabrudzenia, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie poradzą sobie z ich usunięciem. Kolejną zaletą związaną z powierzeniem kurtki takiej firmie jest możliwość zmiany jej odcienia. Dzięki temu, stosunkowo niewielkim kosztem, będziemy mogli poczuć się dokładnie tak, jakbyśmy kupili zupełnie nowe okrycie. Renowacja kurtek skórzanych może sprawić, że nasz ulubiony element garderoby odzyska dawny blask, a jego użytkowanie znowu stanie się przyjemne. Specjaliści udzielą nam wskazówek na temat pielęgnacji, która pozwoli na dłużej cieszyć się odświeżonym kolorem.