Jak dbać o skórzane buty?

Zakup skórzanych butów zazwyczaj wiąże się ze sporymi kosztami, zwłaszcza jeśli decydujemy się na obuwie renomowanej marki. Z drugiej strony można potraktować go jako inwestycję, która zwróci się w postaci bezproblemowego i długiego użytkowania. Aby jednak tak było, trzeba koniecznie pamiętać o regularnej konserwacji. Jeśli zaniedbamy kwestie pielęgnacji, ostatecznym krokiem będzie renowacja butów. Jakie czynności warto wykonywać, aby móc jak najdłużej cieszyć się pierwotnym wyglądem skóry?

Podstawowe zasady związane z pielęgnacją skórzanego obuwia

Niestety, im częściej i intensywniej eksploatujemy daną rzecz, tym szybciej się zużywa, tracąc na estetyce i właściwościach. Nie inaczej jest w przypadku skórzanych butów, które są szczególnie narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych – deszczu, śniegu oraz brudu. Bardzo często dochodzi również do otarć powierzchni, gdzie w skrajnych przypadkach jedynym sposobem na uratowanie ulubionej pary będzie renowacja butów. Na szczęście, każdy użytkownik modeli wykonanych z naturalnej skóry może ograniczyć ich zużywanie się. W tym celu, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad.

  • Pierwszą czynnością jaką trzeba wykonać po zakupie nowej pary jest impregnacja. W tym celu, na powierzchnię buta nanosi się specjalny preparat, dopasowany do rodzaju skóry. Jego zadaniem jest podniesienie odporności materiału na wpływ czynników zewnętrznych. Ochronna warstwa skutecznie zabezpiecza przed zabrudzeniami i przemoknięciem. Impregnację najlepiej powtarzać co miesiąc. Pamiętając o regularnym nanoszeniu preparatu, w dużej mierze ograniczymy częstotliwość czyszczenia butów.
  • Warto zaznaczyć, że wszelkie zabrudzenia jakie pojawiły się na powierzchni muszą być usunięte tak szybko jak to możliwe. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko, że brud wniknie w strukturę i jego pozbycie się będzie bardzo trudne. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie renowacja butów.
  • Chcąc wyczyścić powierzchnię, najlepiej użyć do tego celu wilgotnej bawełnianej szmatki. Jeśli na wierzchu osadziło się sporo błota, które już zdążyło wyschnąć, przyda się twarda szczotka. Czego nie wolno robić pod żadnym pozorem? Przede wszystkim podstawiać obuwia pod mocny strumień wody z kranu, prać w pralce i suszyć na kaloryferze. Buty zostawiamy do samodzielnego wyschnięcia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji?

Prawidłowe i regularne dbanie o skórzane modele odwdzięczy się nam nie tylko dłuższą żywotnością, ale również pięknym wyglądem obuwia. Zadbane buty podkreślają nasz elegancki styl i według wielu osób stanowią prawdziwą wizytówkę człowieka. Z tego względu, zdecydowanie warto poświęcić kilka minut na czynności konserwacyjne. W jakie preparaty należy się zaopatrzyć?

  • W przypadku skór lakierowanych, konieczne jest użycie środków nabłyszczających. Polerowanie najlepiej przeprowadzić za pomocą delikatnej ściereczki z mikrofibry oraz odpowiedniego produktu, przeznaczonego właśnie do tego typu skóry.
  • Jeśli wybrany przez nas model jest wykonany z zamszu, trzeba zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem. Niestety zamsz ma tendencje do matowienia i tego typu obuwie najszybciej ulega zniszczeniu. Chcąc przywrócić mu pierwotny odcień, przydatne będą preparaty zawierające pigment w określonym kolorze, czyli tzw. renowatory.
  • Skóra licowa jest z reguły najbardziej odporna na uszkodzenia. Chcąc utrzymać ją w dobrym stanie, przydatne będą pasty natłuszczające, dzięki którym nie tylko zamaskujemy drobne otarcia czy zarysowania, ale również ochronimy kolor.

Pielęgnację warto przeprowadzać po każdym wyczyszczeniu butów. W ten sposób ograniczymy negatywny wpływ czynników zewnętrznych na ich strukturę oraz ogólny wygląd.