Jak dbać o skórzaną torebkę?

Skórzana torebka to ekskluzywny dodatek, który zachwyca swoją jakością oraz znakomicie podkreśla charakter stylizacji. Choć jej zakup wiąże się z koniecznością poniesienia nieco większych kosztów, jeśli odpowiednio o nią zadbamy, posłuży nam przez długie lata, nie tracąc na atrakcyjnym wyglądzie i użyteczności. Niestety wiele pań zapomina o regularnej konserwacji i konieczności czyszczenia. Z tego powodu, po pewnym czasie niezbędna może być profesjonalna renowacja torebek skórzanych. O jakich czynnościach warto zatem pamiętać?

Podstawowe informacje na temat dbania o naturalną skórę

Galanteria skórzana to ponadczasowe dodatki o uniwersalnym zastosowaniu. Niestety z biegiem czasu, jeśli nie przywiązujemy wagi do pielęgnacji materiału, może dojść do przesuszenia, w efekcie tego widoczne będą ślady zużycia. O czym należy zatem pamiętać?

  • Jedną z bardziej istotnych kwestii jest to w jaki sposób przechowujemy torebkę. Jeśli upychamy ją w szafie razem z innymi elementami, szybko dojdzie do odkształcenia, z którym bardzo trudno sobie poradzić. Najlepiej tak zorganizować przestrzeń, aby nie miała styczności z innymi rzeczami. Torebka powinna zostać umieszczona w miejscu, które jest przewiewne. Nigdy nie wkładajmy jej do foliowego opakowania, gdyż w takim przypadku skóra nie może oddychać. Znacznie lepiej włożyć ją do płóciennego lub bawełnianego worka. Obecnie coraz więcej firm oferujących galanterię skórzaną sprzedaje torebki właśnie z takim woreczkiem w zestawie.
  • Kwestią o której bardzo często zapominamy jest ryzyko zabarwienia skóry, jeśli ma ona bliski kontakt z materiałem silnie farbującym. Wystarczy, że założymy taki strój i do tego torebkę, a po kilku godzinach noszenia, na powierzchni skóry mogą być widoczne przebarwienia, których trudno pozbyć się samodzielnie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie renowacja torebek skórzanych. Ten problem najczęściej dotyczy modeli wykonanych z jasnego materiału dlatego nie powinno zestawiać się ich z ubraniami mającymi tendencje do farbowania.
  • Sporym zagrożeniem dla opisywanych dodatków jest też zbyt częsty i intensywny kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Jeśli torebka jest długo wystawiona na promieniowanie słoneczne, może wyblaknąć lub zmienić swoją strukturę. Gdy dojdzie do przemoczenia materiału, np. z powodu ulewy, pod żadnym pozorem nie wolno suszyć akcesorium suszarką. Nie wolno też stawiać go na kaloryferze. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie w przewiewnym i suchym miejscu do samodzielnego wyschnięcia.

Jak konserwować torebki ze skóry?

Jeśli chcemy wyczyścić naszą skórzaną torebkę, na początek trzeba opróżnić ją z całej zawartości, zwracając szczególną uwagę na okruszki i papierki. Zaczynamy od wyczyszczenia wnętrza, używając w tym celu miękkiej i delikatnie mokrej szmatki.

Jeśli chodzi o zewnętrzną część, zasada jest prosta – wszelkie plamy i zabrudzenia trzeba usuwać od razu, gdyż wtedy jest to znacznie łatwiejsze. W przeciwnym wypadku może się okazać, że jedynym rozwiązaniem jest renowacja torebek skórzanych. Na rynku funkcjonuje spora liczba preparatów przeznaczonych do czyszczenia konkretnych rodzajów skóry, dlatego nie powinno być problemów z ich zakupem. Konieczne jest też zaopatrzenie się w produkt do natłuszczania i impregnacji.