Jak dbać o skórzaną kurtkę poza sezonem?

Skórzana kurtka to ponadczasowy element garderoby, który zawsze będzie modny. Bez względu na jej kolor i krój, wyróżnia się uniwersalnością, dzięki której można ją z powodzeniem zakładać na półoficjalne spotkania i wieczorne wyjścia z przyjaciółmi. Aby kurtka służyła nam przez wiele lat i zachowała swój pierwotny wygląd, należy o nią odpowiednio zadbać. W przeciwnym wypadku konieczna będzie renowacja skóry. Usługi tego typu wykonują specjalistyczne firmy, które nawet bardzo starym i znoszonym elementom garderoby przywracają pierwotny blask.

W jaki sposób czyścić skórzaną kurtkę?

Ubrania wykonane z naturalnej skóry wymagają specjalnego traktowania. Wykorzystywanie detergentów i środków czyszczących może doprowadzić do powstania plam i odbarwień, które trudno usunąć. Zatem jak czyścić kurtkę skórzaną?

  • Aby usunąć zanieczyszczenia z powierzchni kurtki najlepiej wykorzystać czystą i wilgotną ścierkę. Warto dodać, że po pojawieniu się zabrudzenia, należy jak najszybciej się nim zająć. Jeżeli tego nie zrobimy, brud może wniknąć w strukturę.
  • Dla skórzanych elementów garderoby szczególnie niebezpieczne są kosmetyki. Dotyczy to kremów, balsamów, fluidów, pudrów, szminek, lakierów do paznokci itp. Nawet krótka styczność może doprowadzić do powstania nieestetycznie wyglądających plam i zabrudzeń. Jeżeli zauważmy resztki kosmetyków na powierzchni kurtki, trzeba je jak najszybciej usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki.

Renowacja skóry, w zależności od konkretnego przypadku, może obejmować wyłącznie wybrane miejsca np. rękaw, jednak najczęściej obejmuje całą kurtkę.

Konserwacja skórzanych elementów garderoby

W przeciwieństwie do kurtek wykonanych z tworzyw sztucznych, skórzane modele wymagają odpowiedniej konserwacji. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że używając odpowiednich preparatów, skóra zachowuje atrakcyjny wygląd, jest miękka i odżywiona. Dodatkowo, regularna konserwacja znacząco ogranicza możliwość pojawienia się nieestetycznych pęknięć, które mogą wynikać z nadmiernego przesuszenia. Zatem w jaki sposób pielęgnować skórzaną kurtkę?

  • Przede wszystkim po sezonie należy przeprowadzić dokładne czyszczenie. Gdy kurtka będzie już perfekcyjnie czysta i sucha, można przejść do kolejnych czynności.
  • W sklepach oferujących odzież skórzaną można również znaleźć specjalne balsamy na bazie naturalnych składników. To właśnie one są najlepszym sposobem konserwacji  elementów garderoby wykonanej ze skóry licowej. Niewielką ilość preparatu należy nanieść na czystą i suchą ścierkę lub gąbkę. Następnie, w niewidocznym miejscu trzeba sprawdzić czy środek nie odbarwia skóry. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale dla pewności, producenci środków przeznaczonych do konserwacji skóry zalecają takie podejście, szczególnie podczas pierwszej impregnacji.
  • W przypadku skór zamszowych konserwację dokonuję się tylko poprzez spryskanie impregnatem przeznaczonego do tego typu skór. Nie wolno nic wcierać w skórę zamszową,ponieważ konsekwencją tego będzie jej przebarwienie.

Jak często przeprowadzać tego typu czynności? Wszystko zależy od stopnia zniszczenia kurtki. Dobrą praktyką jest konserwowanie elementów skórzanych przed i po sezonie.

Renowacja skóry – podstawowe informacje

Metody przywracania skórzanej kurtce pierwotnego blasku różnią się w zależności od stopnia i rodzaju zniszczenia oraz rodzaju skóry. W niektórych przypadkach wykorzystuje się specjalne farby tonujące, natomiast w innych farby kryjące. Decydując się na pomoc profesjonalnej firmy oferującej renowację skórzanych kurtek mamy pewność, że pracownicy dołożą wszelkich starań, aby jak najlepiej wykonać swoją pracę. Jej efekty są widoczne przez  długi czas, dlatego usługi tego typu cieszą się  popularnością.