Czy kurtkę skórzaną można wyprasować?

Skórzana kurtka to jeden z tych elementów garderoby, którego zakup zazwyczaj wiąże się z koniecznością wydania sporej kwoty. Z drugiej strony, taka odzież posłuży nam przez długie lata, jeśli oczywiście zadbamy o jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z pytań, które zadaje sobie wiele osób jest to czy kurtkę skórzaną można prasować. Niestety w wyniku niewłaściwego przechowywania lub przewożenia w walizce, pojawiają się nieestetyczne marszczenia. Co zrobić w tej sytuacji?

Podstawowe informacje o materiale

Naturalna skóra jest bardzo wytrzymała, a wraz z procesem starzenia nabiera charakteru i wcale nie traci na atrakcyjnym wyglądzie. Pomimo tego, iż struktura materiału jest wyjątkowo solidna, niewskazane jest dopuszczenie do jego wysuszenia. Kolejnym zagrożeniem jest żelazko. Jeśli doszłoby do przypalenia, jedynym rozwiązaniem będzie profesjonalna renowacja skóry, choć w wielu przypadkach materiał jest już nie do odratowania. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest zatem następująca – kurtek skórzanych nie można prasować.

Sposoby na wygładzenie skóry

Choć nie możemy posłużyć się żelazkiem, na szczęście nie oznacza to, że jesteśmy bezsilni. Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z marszczeniami i zagnieceniami, mają one jednak zdecydowanie mniej inwazyjny charakter. Na co zatem można się zdecydować?

  • Jedną z bezpiecznych opcji jest rozwieszenie kurtki na kilka dni na wieszaku. W tym czasie zagniecenia powinny naturalnie się rozprostować. Ostateczne efekty są jednak zależne od tego jak mocne są marszczenia i jak gruby jest materiał. Czasami kilka dni nie wystarczy i trzeba zostawić ubranie na co najmniej tydzień. Wadą tej metody jest czasochłonny charakter, jednak mamy pewność, że w żaden sposób nie uszkodzimy struktury i nie będzie potrzebna renowacja skóry. Warto jednak dodać, że ta metoda może okazać się skuteczna wyłącznie w sytuacji, gdy kurtka nie leżała upchana w szafie przez długi czas, a jedynie przywoziliśmy ją np. w walizce.
  • Kolejną możliwością, która znacznie przyspieszy proces wygładzania jest wykorzystanie wilgoci. Kurtkę najlepiej rozwiesić w łazience, odkręcając kran z ciepłą wodą. Pomieszczenie należy zamknąć, tak aby pojawiła się w nim para. Możemy dodatkowo delikatnie wyprostować zagniecenia dłońmi, nie naciągając jednak nadmiernie skóry. Po kilkunastu minutach można zakręcić kran i zostawić kurtkę w łazience jeszcze na kilka chwil. Następnie zostawiamy ją do wyschnięcia w przewiewnym pokoju.

Co jeszcze warto wiedzieć o wygładzaniu naturalnej skóry?

Nierzadko można spotkać się z opinią, iż prasowanie klasycznym żelazkiem jest możliwe, o ile odwrócimy ubranie na lewą stronę lub użyjemy papieru do pieczenia jako warstwy chroniącej. Niestety obie opcje niosą ze sobą spore ryzyko uszkodzenia materiału, na które nie pomoże nawet renowacja skóry. Z tego względu nie warto próbować owych metod, gdyż wystarczy nieostrożny ruch, aby drogocenna kurtka była nie do odratowania. Jedyną opcją jest delikatne przeprasowanie skóry przez tkaninę, jednak bez użycia pary.

Warto pamiętać o tym, iż najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest profilaktyka, rozumiana jako właściwe przechowywanie kurtki. Powinna ona być umieszczona na wieszaku, w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej. Zbyt duży poziom wilgotności może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny oraz pleśni. Należy mieć też na uwadze fakt, iż stare zagniecenia wynikające z tego, iż ubranie było zwinięte w kłębek na dnie szafy nigdy nie zostaną całkowicie wygładzone.